Artykuł sponsorowany

Kiedy należy wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów?

Kiedy należy wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów?

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów to temat, który często budzi wiele wątpliwości wśród kierowców. Podczas gdy regularna wymiana oleju silnikowego jest powszechnie uznawana za konieczność, to już dbanie o płyn w skrzyni biegów bywa często pomijane. W artykule postaramy się wyjaśnić, kiedy i dlaczego warto zdecydować się na tę procedurę, jakie są objawy wskazujące na konieczność wymiany oraz jakie mogą być konsekwencje zaniedbania tego ważnego elementu serwisowania.

Częstotliwość wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów

Kwestia częstotliwości wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów nie jest jednoznaczna i może różnić się w zależności od producenta oraz modelu pojazdu. Warto zacząć od zapoznania się z instrukcją obsługi samochodu, gdzie powinny być zawarte informacje na ten temat. Zazwyczaj jednak producenci zalecają wymianę oleju co 60 000 do 100 000 kilometrów przebiegu lub co 4 do 6 lat eksploatacji. Niektóre nowoczesne skrzynie biegów są reklamowane jako "bezobsługowe" i nie wymagają wymiany oleju przez cały okres eksploatacji. W praktyce jednak warto rozważyć wymianę oleju nawet w takich przypadkach, gdyż może to znacząco przedłużyć żywotność skrzyni biegów.

Objawy wskazujące na konieczność wymiany oleju

Istnieje kilka objawów, które mogą sugerować konieczność wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów na Febi. Do najbardziej typowych należą opóźnione lub szarpane zmiany biegów, trudności z wrzuceniem biegu, a także niepokojące dźwięki czy wibracje podczas jazdy. Ponadto warto zwrócić uwagę na kolor i zapach płynu – jeśli jest ciemny, brązowy lub ma zapach spalenizny, może to świadczyć o zużyciu oleju i konieczności jego wymiany. Warto również sprawdzić poziom oleju – niski poziom płynu może prowadzić do przegrzewania się skrzyni biegów oraz uszkodzeń mechanicznych.

Konsekwencje zaniedbania wymiany oleju

Niewłaściwa eksploatacja i zaniedbanie wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń mechanicznych oraz skrócenia żywotności skrzyni. Zużyty olej traci swoje właściwości smarujące, co może prowadzić do przegrzewania się elementów skrzyni biegów, a w konsekwencji do ich uszkodzenia. Ponadto, zanieczyszczony olej może powodować zatarcia, pęknięcia czy inne awarie. Koszt naprawy automatycznej skrzyni biegów może być bardzo wysoki, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć i regularnie wymieniać olej według zaleceń producenta.

Wymiana oleju w warsztacie czy samodzielnie?

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów może być bardziej skomplikowana niż w przypadku oleju silnikowego, dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu. Specjaliści dysponują odpowiednim sprzętem oraz wiedzą, co pozwala na przeprowadzenie wymiany w sposób prawidłowy i bezpieczny dla skrzyni biegów. Jeśli jednak kierowca posiada odpowiednią wiedzę oraz narzędzia, może spróbować wymienić olej samodzielnie, jednak warto pamiętać o ryzyku popełnienia błędów oraz konieczności odpowiedniego pozbycia się zużytego oleju.